CISMUN 2022

Date: March 2nd & 3rd, 2022

SECRETARY GENERAL:

REBECA MARTÍNEZ ZARAZÚA

UNDERSECRETARY:

XIMENA ROBLEDO GORDILLO

Committee

General Assembly (GA)

Topic:

Objective evaluation of the results and identification of the main challenges in the path toward the Sustainable Development Goals for 2030

Countries

  • United States
  • United Kingdom
  • China
  • France
  • Russia
  • Sweden
  • Germany
  • Canada
 

  • Italy
  • Spain
  • Japan
  • Denmark
  • South Korea
  • Norway
  • India

Chairs:

  • Rebeca Martínez
  • Iván Lemus
  • Héctor Pérez

Committee

Security Council (SC1)

Topic:

Measures to prevent terrorists from acquiring weapons of mass destruction

Countries

  • United States
  • United Kingdom
  • China
  • France
  • Russia
  • Mexico
  • Norway

 

  • India
  • Ireland
  • Kenya
  • Ghana
  • Gabon
  • United Arab Emirates
  • Albania
  • Brazil

Chairs:

  • Mafer Lugo
  • Karina Espinosa

Committee

Security Council (SC2)

Topic:

Territorial disputes and military presence in the South China sea

Countries

  • United States
  • United Kingdom
  • China
  • France
  • Russia
  • Mexico
  • Thailand
  • Brazil

 

 

  • Ireland
  • Spain
  • Kenya
  • Vietnam
  • Japan
  • South Korea
  • United Arab Emirates

Chairs:

  • Samantha Villanueva
  • Brenda Granados

Committee

Economic and Social Council (ECOSOC)

Topic:

Int. legal framework in the regulation of cryptocurrencies

Countries

  • United States
  • United Kingdom
  • China
  • France
  • Russia
  • Kenya
  • Ecuador
  • India
 

  • El Salvador
  • Spain
  • Iceland
  • Mexico
  • Vietnam
  • Kazajistan
  • Philippines

Chairs:

  • Oswaldo Rojas
  • Emilio Rosiles

Committee

World Health Organization (WHO)

Topic:

Equitable and Feasible Distribution of SARS-CoV-2 Vaccines in Africa

Countries

  • United States
  • United Kingdom
  • China
  • France
  • Russia
  • Canada
  • Cuba
  • Spain
  • Germany
  • Japan
  • South Africa
  • Burundi
  • Senegal
  • Egypt
  • Morocco

Chairs:

  • Sebastian Lira
  • Ana Ozaeta

Committee

UN Entity for Gender Equality and the Empowerment of Women (UNWOMEN1)

Topic:

Cyberbullying and sexting, technological threats for women

Countries

  • United States
  • United Kingdom
  • China
  • France
  • Russia
  • Mexico
  • El Salvador
  • Brazil
  • Colombia
  • Argentina
  • India
  • Saudi Arabia
  • Canada
  • Cuba
  • Turkey

Chairs:

  • Ximena Robledo
  • Pamela García

Committee

UN Entity for Gender Equality and the Empowerment of Women (UNWOMEN2)

Topic:

Cyberbullying and sexting, technological threats for women

Countries

  • United States
  • United Kingdom
  • China
  • France
  • Russia
  • Mexico
  • Colombia
  • Brazil
  • Argentina

 

  • United Arab Emirates
  • Japan
  • Vietnam
  • Sri Lanka
  • Chile
  • Canada
  • Cuba
  • Turkey
  • India
  • Saudi Arabia

Chairs:

  • Sarai Borja
  • Jimena Rivera

Committee

UN International Children’s Emergency Fund (UNICEF1)

Topic:

Établir les processus pour garantir les droits des enfants dans le cadre de l’adoption international

Countries

  • Chine
  • La France
  • Russie
  • Les états-unis d’Amérique
  • Royaume-Uni
  • Indie
  • Irlande
  • Mexique
  • Kenya
  • Norvège
  • Ghana

 

  • Gabon
  • Émirats arabes unis
  • Albanie
  • Brésil

Chairs:

  • Natalia García
  • Luca St-Gelais

Committee

UN International Children’s Emergency Fund (UNICEF2)

Topic:

Prevention and response to child sexual exploitation and abuse and harassment

Countries

  • United States
  • United Kingdom
  • China
  • France
  • Russia
  • Mexico
  • Brazil
  • Cuba
  • Colombia
  • Germany
  • Canada

 

  • Denmark
  • Ireland
  • Spain
  • Pakistan
  • Paraguay
  • Lithuania
  • El Salvador
  • Panama
  • Australia

Chairs:

  • Fátima Rivera
  • Diana Castellanos

Committee

Food and Agriculture Organization (FAO)

Topic:

Impact and regulation of Genetically Modified Organisms (GMO’s) in the Sustainable Development Goals

Countries

  • United States
  • United Kingdom
  • China
  • France
  • Russia
  • South Africa
  • Egypt
  • Tunisia
  • India
  • Indonesia
  • Mexico

 

  • Japan
  • Thailand
  • Niger
  • Italy
  • Chile
  • Yemen
  • Ghana
  • Poland
  • Canada

Chairs:

  • Marian Salinas
  • Xander Riggs

Committee

UN Office on Drugs and Crime (UNODC)

Topic:

Impact and regulation of Genetically Modified Organisms (GMO’s) in the Sustainable Development Goals

Countries

  • China
  • United Kingdom
  • United States
  • China
  • France
  • Russia
  • Mozambique
  • Finland
  • Belgium
  • Panama
  • Haiti
  • Colombia
  • Mexico

 

  • Japan
  • Estonia
  • India
  • El Salvador
  • Singapore
  • South Corea
  • Nigeria
  • Saudi Arabia

Chairs:

  • Braulio Zigler
  • Sara Moya

Committee

Comisión Nacional de Gobernadores (CONAGO)

Topic:

El rol de la Guardia Nacional en las tareas de seguridad pública

Countries

  • C.P. Martín Orozco  (Aguascalientes)
  • Mtra. Marina Ávila (Baja California)
  • Mtro. Víctor Cruz Baja (California)
  • Ing. Miguel Riquelme      (Coahuila)
  • Dr. José Aispuro (Durango)
  • Lic. Diego Rodríguez (Guanajuato)
  • Lic. Omar Fayad (Hidalgo)
  • Ing. Enrique Alfaro (Jalisco)
  • Mtro. Alfredo Ramírez     (Michoacán)
  • C. Cuauhtémoc Blanco (Morelos)
  • Mtro. Alejandro Murat (Oaxaca)
  • Lic. Miguel Barbosa (Puebla)
  • Lic. Mauricipo Kuri (Querétaro)
  • Lic. José Gallardo (San Luis Potosí)
  • Lic. Carlos Merino (Tabasco)
  • Dr. Samuel García (Nuevo León)
  • Med. Miguel Navarro (Nayarit)
  • Dr. Francisco Durazo (Sonora)
  • Mtro. Cuitláhuac García (Veracruz)
  • Mtro. Mauricio Vila (Yucatán)

Chairs:

  • Kiara Margutti
  • Valentina Molina

Committee

Council (UNHRC)

Topic:

Ending violence and discrimination against lesbian, gay, bisexual, transgender, and intersex people

Countries

  • United States
  • United Kingdom
  • China
  • France
  • Russia
  • Nigeria
  • Chile
  • Hungary
  • Sudan
  • Mexico
  • Portugal

 

  • Germany
  • Colombia
  • Brazil
  • Italy
  • Chile
  • Sweden
  • Kenya
  • Saudi Arabia
  • Canada
  • Australia

Chairs:

  • Santiago González
  • Perla Jasso

Committee

United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC)

Topic:

Genetic engineering as a tool to face climate change

Countries

  • United States
  • United Kingdom
  • China
  • France
  • Russia
  • Switzerland
  • Croacia
  • Lebanon
  • Egypt
  • Belarus
  • Germany

 

  • India
  • Argentina
  • Australia
  • Spain
  • Portugal
  • Ethiopia
  • South Korea
  • South Africa
  • Canada

Chairs:

  • Arturo Esteller
  • Dariana Robles

Committee

HISTORICAL (HIS)

Topic:

Immediate side effects of the 9/11

Countries

  • United States
  • United Kingdom
  • China
  • France
  • Russia
  • Irak
  • Pakistan
  • Egypt
  • Saudi Arabia
  • Syria

 

  • Special delegate: Mohammad Omar
  • Special delegate: Burhanuddin Rabbani
  • Special delegate: Donald Rumsfeld
  • Special delegate: Jens Stoltenberg
  • Special delegate: George Bush

Chairs:

  • Diana López
  • Rodrigo Félix

Committee

International Court of Justice (ICJ)

Topic:

Legal dispute between UN Members: Conflict Ukraine vs Russian Federation

Countries

  • Judge Georg Nolte (Germany)
  • Judge Iwasawa Yuji (Japan)
  • Judge Xue Hanqin (China)
  • Judge Dalveer Bhandari (India)
  • Judge Ronny Abraham (France)
  • Judge Hilary Charlesworth (Australia)
  • Judge Mohamed Bennouna (Morocco)
  • Judge Antônio Augusto Cançado Trindade (Brazil)
  • Judge Abdulqawi Ahmed Yusuf (Somalia)
  • Judge Julia Sebutinde (Uganda)
  • Judge Patrick Lipton Robinson (Jamaica)

 

  • Judge Nawaf Salam (Lebanon)
  • Agent Plaintiff for Ukraine #1
  • Agent Plaintiff for Ukraine #2
  • Agent Plaintiff for Ukraine #3
  • Agent Plaintiff for Ukraine #4
  • Agent Defense for Russian Federation #1
  • Agent Defense for Russian Federation #2
  • Agent Defense for Russian Federation #3
  • Agent Defense for Russian Federation #4

Chairs:

  • Santiago Juárez
  • Itzayana Llamas
  • Ximena Morales

Committee

SPECIAL [Avatar: The Last Airbender] (SPC)

Topic:

Measures to address the recent multiple attacks on the Southern Water Tribe executed by the Fire Nation

Countries

  • Southern Water Tribe Representant #1
  • Tribal chief Hakoda
  • Northern Tribe Council Member: #1
  • Northern Tribe Council Member: #2
  • Northern Tribe Council Member: Pakku
  • Fire Nation Representant: #1
  • Fire Nation representant: #2
  • Fire Prince: Iroh
  • Fire Prince: Ozai
  • Fire Lord: Azulon
  • Earth Kingdom minister: #1
  • Earth Kingdom minister: #2
  • Earth Kingdom minister: #3
  • Earth Kingdom minister: #4
  • Grand Secretariat of Ba Sing Se: long Feng

Chairs:

  • Joshua Arias
  • Pamela Cardona